LBMF1608T1R0M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Mfr.Part #:
LBMF1608T1R0M
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0603(1608 Metric) SMD/SMT 1 µH 20 % 230 mA 90 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)0.991 mm
Length1.6 mm
Width787.4 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Composition(Kit Type)Wirewound
Height350 µm
PackagingReel
Depth900 µm
Halogen FreeHalogen Free
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Pitch700 µm
REACH SVHCUnknown
Weight2.012816 mg
Self Resonant Frequency100 MHz
Current Rating230 mA
DC Resistance (DCR)90 mΩ
Test Frequency7.96 MHz
Military StandardNot
ShieldingUnshielded
Inductance1 µH
Core MaterialFerrite
inductance tolerance20 %
Max DC Current230 mA
DC Current230 mA
Max Length1.8 mm
Max Width1 mm
Min Length1.4 mm